Jesteśmy w ciekawym, choć pewnie dla wielu z nas trudnym, momencie zmian w edukacji. Jak mówią znane nam nauczycielki – już wiemy, że trzeba inaczej pracować z uczennicami i uczniami. Coraz częściej mamy pewność, że da się. Pytanie tylko, jak to zrobić i na ile rozwiązania systemowe będą nas wspierać w momencie transformacji.

W myśleniu o roli edukacji (między innymi w raportach OECD) ważne jest wspieranie dzieci i młodzieży w rozwoju osobistym, obywatelskim i zawodowym, przez co między innymi rozumiemy rozwijanie kompetencji (wiedza, umiejętności i postawy). Co ważne – edukacja dzieje się wszędzie – w szkole i poza nią. Zachodzi w relacji z drugim człowiekiem, do czego potrzebujemy zapewnienia szeroko rozumianej przestrzeni, w tym tej fizycznej – między innymi w szkole i w klasie.

O co zadbać w przestrzeni klasy?

Pierwszy krok, który nie wymaga od nas żadnego wysiłku finansowego, to rearanżacja klasowej przestrzeni – ustawianie ławek w zależności od potrzeb – kiedy trzeba do pracy indywidualnej lub w parach, a kiedy tego potrzeba do pracy w grupach.

Jeśli mamy taką możliwość, warto pomyśleć o kąciku roboczym (mówimy o tym więcej w podcaście), wstawieniu sofy lub puf, by w zależności od sytuacji edukacyjnej nasze uczennice i uczniowie mogli wybrać wygodną dla siebie opcję.

Warto też pomyśleć o wyjściu poza klasę i poprowadzenie lekcji pod chmurką – oczywiście w zależności od tematu lekcji i zaplanowanych działań (obserwacje, testowanie, tworzenie, prezentowanie).

W odwiedzonym niedawno przez nas The Future Classroom Lab w Brukseli zobaczyliśmy kilka ważnych dla procesu edukacyjnego stref/miejsc do:

  • współpracy,
  • dociekania,
  • tworzenia,
  • ulepszania,
  • wymiany doświadczeń,
  • prezentowania.

Na szczęście coraz więcej dyrektorów i nauczycieli odważa się zmieniać – więcej inspiracji możecie znaleźć tutaj – kliknij.

Zapraszamy Cię również do wysłuchania naszego podcastu o tym, jak bezkosztowo zmieniać przestrzeń w swojej klasie – kliknij.

Oto kilka inspiracji z brukselskiej przestrzeni.

One Reply to “Przestrzeń w edukacji – inspiracje”

  1. Widać, jak kluczowe dla procesu edukacyjnego jest przejście od tradycyjnych metod nauczania do bardziej zaangażowanych i dynamicznych, które wspierają zarówno rozwój intelektualny, jak i emocjonalny uczniów. W pełni zgadzam się z podejściem do przestrzeni edukacyjnej jako narzędzia pedagogicznego. Szczególnie cenne wydaje się być urozmaicenie przestrzeni klasy. Stworzenie kącików roboczych, stref współpracy czy wymiany doświadczeń. Przestrzenne zmiany wpływają na zwiększenie zaangażowania uczniów, sprzyjają kreatywności i twórczemu myśleniu. Aranżacja wnętrza ma kluczowe znaczenie dla efektywnej nauki, tworząc otoczenie sprzyjające skupieniu, zaangażowaniu i kreatywności uczniów. Przemyślane rozmieszczenie mebli, zastosowanie różnych stref do pracy zespołowej, indywidualnej czy relaksu, a także dbałość o odpowiednie oświetlenie i ergonomię, mogą znacząco podnieść jakość i efektywność procesu edukacyjnego. Dodatkowo, idea wykorzystania lekcji pod chmurką to doskonałe urozmaicenie. W moim przekonaniu, takie doświadczenia z naturą pozwalają uczniom lepiej zrozumieć i docenić otaczający nas świat, co jest nieocenione w kontekście edukacji ekologicznej. Nie zawsze wymagane są duże inwestycje finansowe, aby wprowadzić zmiany. Często są to proste rozwiązania, które mają ogromny wpływ na proces edukacyjny i doświadczenie ucznia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *