Jesteśmy w ciekawym, choć pewnie dla wielu z nas trudnym, momencie zmian w edukacji. Jak mówią znane nam nauczycielki – już wiemy, że trzeba inaczej pracować z uczennicami i uczniami. Coraz częściej mamy pewność, że da się. Pytanie tylko, jak to zrobić i na ile rozwiązania systemowe będą nas wspierać w momencie transformacji.

W myśleniu o roli edukacji (między innymi w raportach OECD) ważne jest wspieranie dzieci i młodzieży w rozwoju osobistym, obywatelskim i zawodowym, przez co między innymi rozumiemy rozwijanie kompetencji (wiedza, umiejętności i postawy). Co ważne – edukacja dzieje się wszędzie – w szkole i poza nią. Zachodzi w relacji z drugim człowiekiem, do czego potrzebujemy zapewnienia szeroko rozumianej przestrzeni, w tym tej fizycznej – między innymi w szkole i w klasie.

O co zadbać w przestrzeni klasy?

Pierwszy krok, który nie wymaga od nas żadnego wysiłku finansowego, to rearanżacja klasowej przestrzeni – ustawianie ławek w zależności od potrzeb – kiedy trzeba do pracy indywidualnej lub w parach, a kiedy tego potrzeba do pracy w grupach.

Jeśli mamy taką możliwość, warto pomyśleć o kąciku roboczym (mówimy o tym więcej w podcaście), wstawieniu sofy lub puf, by w zależności od sytuacji edukacyjnej nasze uczennice i uczniowie mogli wybrać wygodną dla siebie opcję.

Warto też pomyśleć o wyjściu poza klasę i poprowadzenie lekcji pod chmurką – oczywiście w zależności od tematu lekcji i zaplanowanych działań (obserwacje, testowanie, tworzenie, prezentowanie).

W odwiedzonym niedawno przez nas The Future Classroom Lab w Brukseli zobaczyliśmy kilka ważnych dla procesu edukacyjnego stref/miejsc do:

  • współpracy,
  • dociekania,
  • tworzenia,
  • ulepszania,
  • wymiany doświadczeń,
  • prezentowania.

Na szczęście coraz więcej dyrektorów i nauczycieli odważa się zmieniać – więcej inspiracji możecie znaleźć tutaj – kliknij.

Zapraszamy Cię również do wysłuchania naszego podcastu o tym, jak bezkosztowo zmieniać przestrzeń w swojej klasie – kliknij.

Oto kilka inspiracji z brukselskiej przestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *