Z myślą o tych wszystkich, którzy w codziennej pracy realizują lub też chcieliby realizować projekty i miniprojekty interdyscyplinarne, postanowiliśmy przygotować serię infografik i materiałów merytorycznych (krótkich i praktycznych) przydatnych w codziennej pracy z uczniami. 

Wszystko zbierzemy w dziale przybornik praktyka. Na początek rozprawiamy się ze STEAM’em, wokół którego narosło wiele mitów i wyobrażeń, a często nie bardzo wiadomo, co to w ogóle oznacza i jak się za niego zabrać.

Na czym polega STEAM?

STEAM to nic innego jak interdyscyplinarne uczenie się oparte na pracy projektowej i rozwiązywaniu problemów bliskich życiu, wykorzystujących zagadnienia z wyżej wymienionych obszarów (szczegóły wskazuje infografika). 

Dlaczego warto go wdrażać?

Dzięki wykorzystaniu STEAM rozwijamy kompetencje uczniów (wiedzę, umiejętności, postawy). Rozbudzamy ciekawość dzieci i młodzieży, tworzymy przestrzeń do zadawania pytań, eksperymentowania, rozwiązywania problemów, wnioskowania i współpracy. 

Od czego zacząć? 

Warto zacząć od prostych zadań problemowych realizowanych przez uczniów w parach. Podpowiedzi, jak je konstruować, znajdziesz w Poradniku przygotowanym przez CEO – w linku – kliknij tutaj. Można je realizować na każdej lekcji, niezależnie od przedmiotu, realizując podstawę programową. 

Jak wygląda cały proces? 

Informacje znajdziesz poniżej – infografika ukazuje wszystkie etapy działań Twoich i uczniów. Możesz ją pobrać w PDFie i zabrać ze sobą do klasy. 

W kolejnych postach zamieścimy informacje, w tym inspiracje tematów i miniprojektów, a także karty pracy do wykorzystania podczas lekcji. 

Jak pracować metodą projektu, w tym w modelu STEAM?

Tym doświadczeniem dzielimy się, prowadząc szkolenia online i stacjonarne dla rad pedagogicznych – więcej informacji znajdziesz tutaj – kliknij.


Infografiki do pobrania w PDF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *